Co dělat, pokud dítě odmítá pravidelně jíst?
Rodiče by vždy měli jít příkladem, zkuste se v prvé řadě zamyslet nad tím, zda i vy nemáte v pravidelnosti rezervy a opravdu dětem ukazujete, jak byste si na sebe měli udělat čas.
Plánujte svůj den včetně doby na pravidelné jídlo. V tuto dobu se společně sedněte k jednomu stolu, dopřejte si dostatek času a věnujte se pouze jídlu. To znamená, žádná televize, telefony nebo jídlo za chůze.
Autor: Mgr. Nikola Hanyšová
Základní rady:
- Připravte jídlo vždy dostatečně předem. Ideálně již den předem nebo pokud máte možnost, zapojte děti do přípravy jednotlivých jídel, čímž můžete zvýšit jejich zájem o připravené jídlo.
- Mnoho dětí má větší motivaci jíst to, co si samo připraví. Menším dětem připravíte ingredience například do mističek, větším stačí recepty a dostupnost zdravých surovin.
- Vyvarujte se nákupu nezdravých potravin, po kterých by děti mohly snadno sáhnout a upřednostnit je před nutričně vhodnějšími.
- Mějte doma zásobu zdravých variací ingrediencí, které pomohou vytvořit základ snídaně a můžete je skladovat delší dobu (cereálie, semínka, oříšky, sušené ovoce).
- Pravidelně nakupujte čerstvé ovoce a zeleninu, můžete je dětem nakrájet do mističky, vyrobit z nich například špízy, smoothie s jogurtem apod.
- Zmapujte v prvé řadě vaše stravovací návyky. Snídáte? Svačíte? Jdete příkladem? Dopřáváte dítěti i sobě dostatek klidu a motivace najíst se v klidu, jíst pomalu?
- Nabídněte více variant, aby si mohlo dítě vybrat, ne vždy se můžete trefit do chuti a nálady.
- Zkuste nejprve nabídnout nápoj, připravit dítě k jídlu.
Věříme, že najdete v rodinném harmonogramu řád a pravidelnost, která pomůže nejen vašim stravovacím návykům, ale i rodinné pohodě při společném stolování.